O projekcie

O projekcie

Ortografka to serwis edukacyjny poświęcony w całości zagadnieniom pisowni języka polskiego. Adresowany jest on zarówno do uczniów szkół podstawowych, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z zasadami pisowni polskiej, jak i do gimnazjalistów, którym wciąż jeszcze zdarza się potykać o ortograficzne przeszkody. Do wykorzystania zgromadzonych w nim autorskich testów i dyktand gorąco zachęcamy pedagogów, pragnących uczyć ortografii nie tylko efektywnie, ale i w atrakcyjnej formie. Mamy nadzieję, iż rodzice również docenią możliwości, jakie oferuje im Ortografka. Dzięki popularnemu obecnie e-learningowi zyskają bowiem dostęp do źródła dodatkowych ćwiczeń z dziećmi oraz monitorowania na bieżąco ich postępów.

Serwis składa się z czterech kategorii, z których każda odpowiada oznaczaniu w piśmie wybranych samogłosek i spółgłosek. Części poświęconej znakom RZ, Ż patronuje Bożena Marzena Ortograf. CH, H opiekuje się jej mąż, Henryk Michał Ortograf. Ó, U przynależy do córki - Urszuli Józefiny Ortograf, zaś Ą, Ę zaanektował sympatyczny żółw - Konstanty Ildefons. Zatem w dosłownym tego znaczeniu, Ortografowie to rodzina z zasadami!

Każda kategoria zawiera bloki tematyczne koncentrujące się wokół słownictwa pojedynczego dyktanda. Taki blok składa się z 3-5 zróżnicowanych gier językowych oraz sprawdzającego nabytą w nim wiedzę i umiejętności testu, dostępnego równolegle w wersji online oraz do wydrukowania. W teście znajduje się pięć ćwiczeń oraz jedno, dodatkowe zadanie. Zarówno układ gier, jak i ćwiczeń testowych podyktowany został względami dydaktycznymi. Na początku zawsze uczeń ma okazję wzrokowo oswoić się z poprawnym wzorcem zapisu wyrazów, następnie decyduje o doborze pojedynczych znaków, pisze całe wyrazy ze słuchu, na podstawie opisu lub ilustracji, uzupełnia dyktando oraz zdania z homofonami albo zasadami pisowni. Wśród mnóstwa rodzajów zadań swoje miejsce znalazły rozsypanki literowe, wykreślanki, krzyżówki, łączenie, rebusy oraz zagadki ortograficzne. Na końcu każdego testu wyświetlają się zarówno cząstkowe jak i całościowe wyniki, jakie uczeń uzyskał podczas jego rozwiązywania, a także - dla osób zalogowanych - rezultaty poprzedniego testu. Można cofnąć się i sprawdzić, gdzie wystąpiły błędy, a także, jakie są poprawne odpowiedzi. Rodziców i nauczycieli zapewne ucieszy opcja wysłania wyników testu e-mailem. Nasz elektroniczny sprawdzian jest dostępny również w wersji przeznaczonej do wydruku - jako plik pdf. To niepowtarzalna okazja, by nauczyć się ortografii w nowoczesnej formie.

Na razie serwis oferuje ponad 20 gier, 8 testów w wersji online i do wydrukowania, 8 dyktand oraz kilkanaście plików pdf z dodatkami w postaci schematów zasad ortograficznych, przysłów i powiedzonek klanu Ortografów. To informacja na dziś bowiem od jutra już zakładamy sukcesywny rozwój - wzbogacanie zawartości Ortografki o nowe bloki z gram i testami. Gotowe scenariusze czekają...

Na tle innych rozwiązań edukacji online Ortografka wyróżnia się zarówno nieszablonowymi pomysłami, wysokim poziomem merytorycznym i dydaktycznym przygotowanych przez profesjonalistów scenariuszy, jak i dopracowaną w najdrobniejszych detalach oprawą wizualną. Szczególny nacisk położyliśmy na dobór materiału językowego. Każde nasze dyktando to zabawna historia, której treść zaciekawi współczesnych uczniów. Z tą niebanalną stylistyką znakomicie koresponduje nowoczesna grafika serwisu. Zastosowanie multimediów zapewnia możliwości funkcjonalne, z którymi trudno konkurować tradycyjnym metodom nauczania.